استانداردهای DIN برای واشرها و خارهای نگهدارنده

 در دسته بندی واشر ها در سیستم متریک می توان تعداد بیشماری دسته بندی ایجاد کرد که ریشه این گونه دسته بندی های واشر برمی گردد به نوع مصرف و ابعاد و شکل ظاهری و کارکرد و متریال واشرها. ما در اینجا بر اساس دسته مصرف در استاندارد DIN واشر ها را دسته بندی کرده ایم.

 

استاندارد های DIN برای واشرهای فنری بشقابی -  Disc spring Washers

واشر های فنری بشقابی با ایجاد قوس روی بدنه واشر باعث می شود بعد از سفت شدن روی کار فشار معکوس ایجاد کند تا مانع از باز شدن پیچ و مهره از هم شود. اگر می خواهید بدانید آیا این نوع واشر در باز نشدن پیچ و مهره تاثیر دارد یا نه؟ باید بگوییم که بله دارد و در هر کاربردی قبل از مصرف یک سری آزمون برای انتخاب واشر مناسب انجام می گردد که در لرزش های مختلف بتواند از باز شدن پیچ و مهره جلوگیری کند.

واشر فنری بشقابی

استاندارد های DIN برای واشرهای تخت ساده - Plain Washers

واشر تخت ساده از انواع ابتدایی واشرهاست که کاربرد مهمی در صنعت دارد. مثلا شما می خواهید پیچ و مهره ای را به هم متصل کنید ساده ترین کاری را که واشر تخت انجام می دهد این است که در پستی و بلندی های میکروسکوپی پیچ و مهره فرو می رود و دو سطح پیچ و مهره بر هم منطبق می گردد.

 واشر تخت ساده

 واشرهای تخت همچنین به عنوان واشرهای ساده شناخته می شوند ، هدف آنها توزیع بار اتصال دهنده (پیچ و مهره) است در حالی که در طول عمل سفت کردن پیچ و مهره ، گرما و اصطکاک را کاهش می دهد. آنها همچنین می توانند به عنوان فاصله دهنده استفاده شوند ، همانطور که در کاربردهای صنعتی و خانگی معمول است.

استاندارد های DIN برای واشرهای فنری - Spring Washers

واشر فنری

واشرهای فنری اغلب برای جلوگیری از باز شدن پیچ و مهره در صورت لرزش و انبساط و انقباض حرارتی طراحی شده اند. واشرهای فنری فلزی هستند. کاربرد این گونه واشرها در مواردی است که درجه ای از انعطاف را قبول می کند این به این معناست که در یک محدوده لرزش خاص و یا تغییر دمایی معین درست کار می کنند و خارج از محدوده معین شده به درستی کار نمی کنند. به عنوان مثال در صنعت هوانوردی از این گونه واشر زیاد استفاده می گردد.

استاندارد های DIN برای واشرهای فنری قفلی - Spring Lock Washers

 واشرهای فنری قفلی

استاندارد های DIN برای واشرهای دندانه دار قفلی - Toothed Lock Washers

 

واشر دندانه دار قفلی

برای پیچ و مهرهه هایی که به دلیل لرزش یا گشتاور تمایل به چرخش یا از بین رفتن اصطکاک دارند از این نوع واشرها استفاده می گردد. تنوع بسیاری وجود دارد. درواقع با توجه به محکم بودن جنس این واشرها می توان فهمید که این مدل واشر با فرو رفتن در پیچ و مهره اجازه باز شدن را نمی دهد. واشر قفلی یکی از موارد مورد استفاده در صنایع حمل و نقل مانند خودرو و هوا و فضا است. آنها را در لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی نیز خواهید یافت. 

 

استاندارد های DIN برای واشرهای مربعی - Square Washers

 واشر مربعی

استاندارد های DIN برای واشرهای اوریب دار - Beveled Washers

 واشر اوریب ریلی

استاندارد های DIN برای واشرهای سوراخ مربعی - Square Hole Washers

 واشر سوراخ دار مربعی

استاندارد های DIN برای واشرهای لبه دار - Tab Washers

 واشر لبه دار

استاندارد های DIN برای واشرهای آب بندی - Sealing Washers

 واشر های پولکی

 

 واشرهای آب بندی جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و مایعات در قسمت سوراخ شده جهت ایجاد اتصال سرد (پیچ خودکار سرمته ای) است. یک نمونه از کاربرد این واشر در سقفهای شیروانی فلزی است.

استاندارد های DIN برای خار چشمی بیرونی - Retaining Rings for Shafts

 خار چشمی

استاندارد های DIN برای خار چشمی داخلی - Retaining Rings for Bores

 خار چشمی

استاندارد های DIN برای خار سه گوشی (نعلی) - Radially Assembled Rings

 خار نعلی

استاندارد های DIN برای خار رینگی - Wire Retainers

 خار رینگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DIN 125A

DIN 127B

 

DIN 433

 

DIN 472

 

 

DIN 93

 

DIN 7980